5/5 - (2 امتیاز)

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای استان آذربایجان غربی، دکتر بابک سهرابیان استادیار گروه مهندسی معدن دانشگاه در همکاری با پروفسور عبدالله ارهان ترجان استاد تمام گروه مهندسی معدن دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe university) آنکارا برای اولین بار در دنیا موفق به توسعه روش جدید شبیه سازی چند نقطه ای مبتنی بر داده با استفاده از کاپیولا شدند.

به گفته دکتر سهرابیان شبیه سازی چند نقطه ای، روش زمین آماری متداول در مدل سازی نهشته های مبتنی با ساختار فضایی پیچیده است.

در این روش، رابطه فضایی چند نقطه با استفاده از نقاط نامعلوم مورد استفاده قرار می گیرد.

با این حال تصاویر ورودی ارائه شده توسط یک متخصص، امکان وارد شدن خطای انسانی در فرآیند شبیه سازی را افزایش می دهد.

از طرفی الگوریتم های موجود در زمینه شبیه سازی چند نقطه ای توانایی استخراج مستقیم آمار های مورد نیاز را از داده های پراکنده ندارند.

برای حل این مشکل اساسی، در پژوهش صورت گرفته توسط دکتر سهرابیان و پروفسور ارهان ترجان، برای اولین بار روش جدید شبیه سازی چند نقطه ای مبتنی بر داده با استفاده از کاپیولا مورد استفاده قرار گرفته است.

از مزیتهای این روش می توان به بکارگیری تنها ۵  درصد نمونه های مورد نیاز برای سایر رو شهای رایج مورد استفاده در این زمینه، و در عین حال تولید نتایج دقیق تر و صحیح تر نسبت به آن روشها اشاره کرد.

طبق گفته دکتر سهرابیان، ارائه این روش و نتایج حاصل از آن باعث جهش علمی قابل توجهی در زمینه شبیه سازی چند نقطه ای شده و انتظار می رود از این پس روش شبیه سازی چند نقطه ای به روشی کاربردی و فراتر از پردازش صرف تصاویر تزئینی تبدیل شود.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *