امتیاز به این نوشته post

فهرست عناوین

نمایش

ترکیه به یکی از مقاصد مهاجرتی جذاب برای ایرانیان تبدیل شده است. که این امر را می‌توان به نزدیکی ترکیه و ایران، رنکینگ‌های خوب دانشگاه‌های ترکیه، کیفیت آموزشی بالا، هزینه‌های تحصیلی مقرون‌به‌صرفه، ارائه دوره به زبان انگلیسی و موارد بسیاری دیگر نسبت داد. در این مقاله به معرفی لیست دانشگاه های استانبول پرداخته‌ایم.
یکی از بارزترین ویژگی‌های دانشگاه‌های استانبول نیز رتبه بالای آن‌ها در سطح جهانی‌، کادر آموزشی بسیار حرفه‌ای، کثرت کالج‌ها و مؤسسات دارای تخصص‌های مختلف دانشگاهی و زیرساخت قوی آن‌ها است که تمامی امکانات اولیه را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.
تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا با دانشگاه‌های دولتی، خصوصی، فنی و حرفی آشنا شوید، تحصیل در ترکیه بدون شک آینده خوبی را برای دانشجویان رقم خواهد زد. موسسه مهاجرتی آرال گام، یک مرکز تخصصی ارائه دهنده کلیه‌ی خدمات مربوط به مهاجرت به کشور ترکیه می‌باشد، که می‌توانید سوالات خود را از ما بپرسید و از ما مشاوره‌های تخصصی بخواهید.

شهر دانشجویی استانبول
استانبول یکی از شهرهایی است که در گستره جغرافیایی وسیعی امتداد دارد و قاره های اروپا و آسیا را به یکدیگر پیوند می دهد و پویا‌ترین شهر در بین استان‌های ترکیه است.
استانبول یک شهر دانشجویی است که تمام بستر‌های لازم برای تحصیلات عالی را فراهم می‌کند و دارای زیرساخت‌های قوی است که زندگی تحصیلی ایده آلی را برای دانشجویان ایجاد می‌کند.علیرغم تراکم جمعیت، این شهر تعداد زیادی دانشگاه دولتی و خصوصی دارد که به لیست بهترین‌های جهان راه یافته‌اند. 30 درصد دانشگاه‌های ترکیه در شهر استانبول (شهر آسیایی-اروپایی) قرار دارند. استانبول 61 دانشگاه شامل 13 دانشگاه دولتی، 44 دانشگاه خصوصی و 4 موسسه فنی و حرفه‌ای است. در ادامه هر کدام را معرفی خواهیم نمود پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.
لیست دانشگاه‌های استانبول
دانشگاه‌های دولتی استانبول
در جدول زیر 13 دانشگاه دولتی شهر استانبول معرفی‌ شده‌اند. دانشگاه استانبول Istanbul Universityدانشگاه مرمره Marmara Universityدانشگاه بوغازیچی Boğaziçi Universityدانشگاه فنی استانبول Istanbul Technical Universityدانشگاه فنی یلدیز Yıldız Technical Universityدانشگاه معمار سنان Mimar Sinan Universityدانشگاه آلمانی ترکیه Turkish German Universityدانشگاه گالاتاسرای Galatasaray Universityدانشگاه مدنییت استانبول Istanbul Medeniyet Universityدانشگاه علوم بهداشت University of Health Sciencesدانشگاه دفاع ملی National Defense Universityدانشگاه سراهپاشا استانبول Istanbul Cerrahpaşa Universityدانشگاه علم و صنعت ترکیه-ژاپن Turkey-Japan University of Science and Technology
دانشگاه‌های خصوصی استانبول
در شهر استانبول 44 دانشگاه خصوصی وجود دارد که در جدول زیر معرفی شده اند. دانشگاه اوسکودار Üsküdar Universityدانشگاه باغچه شهیر Bahçeşehir Universityدانشگاه یدی تپه Yeditepe Universityدانشگاه بیکنت Beykent Universityدانشگاه بیلگی استانبول Bilgi University Istanbulدانشگاه آیدین استانبول Istanbul Aydin Universityدانشگاه کوچ Koç Universityدانشگاه گلیشیم استانبول Gelişim University Istanbulدانشگاه اوکان استانبول Okan University Istanbulدانشگاه کولتور استانبول Kültür University Istanbulدانشگاه سابانچی Sabanci Universityدانشگاه اوزیغین Özyeğin Universityدانشگاه مالتپه Maltepe Universityدانشگاه صباح الدین زعیم Sabahattin Zaim Universityدانشگاه کدیر هاس Kadir Has Universityدانشگاه هالیچ Haliç Universityدانشگاه دوغوش Doğuş Universityدانشگاه آلتینباش Altinbaş Universityدانشگاه شهیر استانبول Istanbul Şehir Universityدانشگاه آجی بادم Acibadem Universityدانشگاه پیری ریس Piri Reis Universityدانشگاه MEF MEF Universityدانشگاه بزمیالم Bezmialem Universityدانشگاه ایوان سرای استانبول Ayvansaray University Istanbulدانشگاه کنت استانبول Kent University Istanbulدانشگاه بیکوز Beykoz Universityدانشگاه فنرباغچه Fenerbahçe Universityدانشگاه بیرونی Biruni Universityدانشگاه گدیک Gedik Universityدانشگاه ایشیک Işik Universityدانشگاه آریل استانبول Istanbul Ariel Universityدانشگاه اسنیورت استانبول Istanbul Esenyurt Universityدانشگاه کمربورگاز استانبول Istanbul Kemerburgaz Universityدانشگاه روملی استانبول Istanbul Rumeli Universityدانشگاه نیشانتاشی Nişantaşi Universityدانشگاه یوزیل Yüzyıl Universityدانشگاه مدیپول استانبول Istanbul Medipol Universityدانشگاه لوکمان حکیم Lokman Hekim Universityدانشگاه اطلس استانبول Atlas University of Istanbulدانشگاه ابن خلدون Ibn Khaldoun Universityدانشگاه علوم استانبول Istanbul University of Science
موسسات فنی‌و‌حرفه‌ای استانبول
شهر استانبول 4 موسسه آموزشی فنی و حرفه‌ای دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است. موسسه فنی‌و‌حرفه‌ای اروپا European Vocational Instituteموسسه فنی‌و‌حرفه‌ای استانبول Istanbul Vocational Instituteموسسه فنی‌و‌حرفه‌ای آتاشهیر آدیگوزل Ataşehir Adıgüzel Vocational Instituteموسسه فنی‌و‌حرفه‌ای شیشلی استانبول Istanbul Şişli Vocational Institute
معرفی بهترین دانشگاه‌های دولتی استانبول
دانشگاه استانبول Istanbul university
دانشگاه استانبول یکی از قدیمی‌ترین، بزرگترین و معتبرترین دانشگاه‌های ترکیه است که قدمت آن به سال 1453 میلادی می‌رسد. در طول تاریخ ترکیه مشخص است که دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه استانبول در بخش‌های دولتی به‌ویژه مؤسسات آموزشی، اقتصاد، سیاست، فرهنگ و پزشکی، پست‌های بالایی گرفته‌اند.
از برجسته ترین فارغ التحصیلان این دانشگاه می توان به عبدالله گل رئیس جمهور سابق ترکیه، اورهان پاموک برنده جایزه نوبل ادبیات، عزیز سانچار برنده جایزه نوبل در شیمی و دکتر عدنان تاکی الدین داروساز معروف اشاره کرد.پردیس اصلی دانشگاه استانبول در میدان بیازیت واقع شده است که یک نقطه مرکزی در شهر و نزدیک به دریا است و دارای کالج‌های زیادی است که در بسیاری از نقاط استانبول پراکنده شده‌اند.
حدود 60000 دانشجو در مقطع کارشناسی، 8000 دانشجوی کارشناسی ارشد و 6000 کارمند در این دانشگاه حضور دارند.دانشگاه استانبول در سال 2022 ششمین رتبه بومی و داخلی را به خود اختصاص داده است، در حالی که رتبه جهانی دانشگاه استانبول 749 است. زبان های مورد استفاده در آموزش در این دانشگاه عربی، انگلیسی و ترکی است.
از جمله دانشکده‌های مهم این دانشگاه می‌توان به دانشکده‌های علوم سیاسی، حقوق، روزنامه نگاری، علوم، پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، داروسازی، هنر و علوم اجتماعی، علوم، مهندسی و مدیریت بازرگانی اشاره کرد.اطلاعات عمومی دانشگاه:• 17 دانشکده• 2 موسسه• تعداد موسسات تخصصی برای تحصیلات تکمیلی : 14 موسسه• 60000 دانشجو• رتبه داخلی: 6• رتبه جهانی: 749
دانشگاه بغازیچیBoğaziçi University
دانشگاه بغازیچی که به نام دانشگاه بسفر نیز مشهور است یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های دولتی ترکیه است که در سمت اروپایی استانبول واقع شده و چشم اندازی به تنگه بسفر (Bosphorus Strait) دارد.
دانشگاه بغازیچی که توسط مخترع کایروس هاملین و کریستوفو رابرت در سال 1863 با نام کالج رابرت تاسیس شد، اولین موسسه آموزشی آمریکایی در ترکیه است که بر اساس سیستم آموزشی آمریکا اما زیر نظر یک هیات علمی ترک به طور کامل فعالیت می‌کند.
دانشگاه بغازیچی یکی از محبوب‌ترین دانشگاه‌های ترکیه برای دانشجویان ترک و خارجی است که مایل به تحصیل در رشته‌های علوم طبیعی، دانشکده‌های مهندسی و علوم اجتماعی هستند. شرایط پذیرش آن کمی دشوار و رقابتی است. برای پذیرش در این دانشگاه نیاز به نمرات آزمون‌های بین المللی مانند آزمون SAT با نمره بالا دارد.اطلاعات عمومی دانشگاه:• این دانشگاه یکی از مهم ترین دانشگاه‌های تحقیقاتی ترکیه است.• 4 دانشکده• 2 موسسه آموزشی• تعداد موسسات برای برنامه‌های تحصیلات تکمیلی: 6 موسسه• زبان‌های آموزشی : ترکی و انگلیسی• رتبه داخلی در بین دانشگاه‌های ترکیه : 3• رتبه جهانی : 658
دانشگاه مرمره Marmara University
مرمره یکی از بهترین دانشگاه‌های استانبول است که در بخش آسیایی شهر استانبول واقع شده است. این دانشگاه با جمعیت دانشجویی حدود 60000 نفری و 2839 کارمند دومین دانشگاه بزرگ کشور ترکیه است. دانشگاه مرمره تنها دانشگاه ترکیه است که برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را به چهار زبان ترکی، فرانسوی، انگلیسی و آلمانی ارائه می‌دهد.

دانشگاه مرمره به طور رسمی در سال 1982 از ادغام دانشکده آموزش عالی اقتصاد و بازرگانی و آکادمی اقتصاد و بازرگانی استانبول، با تعدادی دیگر از دانشکده‌های آموزش عالی تاسیس شد. در میان برجسته ترین چهره هایی که از دانشگاه مرمره فارغ التحصیل شده اند می توان به رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، احمد داود اوغلو نخست وزیر سابق این کشور اشاره کرد.اطلاعات عمومی دانشگاه:• 19 دانشکده• 15 موسسه آموزشی• زبان‌های آموزشی : ترکی، فرانسوی، انگلیسی و آلمانی.• رتبه داخلی : 11• رتبه جهانی : 1069• تعداد دانشجویان : 50092 دانشجو• تعداد اساتید: 2835
دانشگاه فنی استانبول Istanbul Technical University
دانشگاه فنی استانبول یکی از برجسته‌ترین موسسات آموزشی در ترکیه و سومین دانشگاه قدیمی دولتی استانبول است که معمولاً با علامت اختصاری (ITU) شناخته می‌شود. تاریخچه این دانشگاه به سال 1773 باز می‌گردد که در زمان سلطان عثمانی با نام دانشکده سلطنتی مهندسی نیروی دریایی تأسیس شد.

این دانشگاه در تدریس رشته‌های مهندسی به ویژه معماری و علوم شهرت دارد. بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه فنی استانبول جوایز محلی و بین المللی مانند جایزه علمی (TUBITAK) و جوایز (TUBA) را کسب کرده‌اند. بسیاری از فارغ التحصیلان نیز به عضویت آکادمی علوم در ایالات متحده، بریتانیا و روسیه درآمده‌اند.اطلاعات عمومی دانشگاه:• زبان‌های موزشی : ترکی و انگلیسی• 13 دانشکده• 6 موسسه آموزشی• 35789 دانشجو• 501 استاد• رتبه داخلی: 231• رتبه جهانی: 567
دانشگاه گالاتاسرای Galatasaray University
با حضور هیئت‌های رسمی مقامات ارشد ترکیه و فرانسه در استانبول و طی توافقنامه‌ای بین تورگوت اوزال رئیس جمهور ترکیه و میتران رئیس جمهور فرانسه، تاسیس دانشگاه گالاتاسرای در 14 آوریل 1992 در منطقه اروپایی بی‌اوغلو استانبول به امضا رسید.
دانشگاه دولتی گالاتاسرای استانبول در چارچوب معاهده همکاری بین طرفین ترک و فرانسوی از تمامی حمایت‌های علمی و آکادمیک برخوردار شد و توافق شد که زبان فرانسه در کنار زبان ترکی زبان رسمی آموزش علمی این دانشگاه باشد.
بیشتر رشته‌های مهندسی و فناوری علاوه بر رشته‌های علوم سیاسی، اقتصادی و بین المللی، علوم انسانی، دانشکده‌های حقوق و سایر رشته‌ها در دانشگاه گالاتاسرای ارائه می گردند.اطلاعات عمومی دانشگاه:• 5 دانشکده• 2 موسسه• رتبه داخلی: 92• رتبه جهانی: 2112• 200 عضو هیئت علمی• 2500 دانشجو• زبان‌های آموزشی : ترکی و فرانسویبهترین دانشگاه‌های خصوصی استانبول
دانشگاه باغچه شهیر Bahçeşehir University
دانشگاه باغچه شهیر در منطقه بشیکتاش (Beşiktaş) مشرف به بسفر (Bosphorus) در سمت اروپایی شهر استانبول (می‌دانید که استانبول از دو بخش آسیایی و اروپایی تشکیل شده است) واقع شده است. دارای 4 شعبه در استانبول و شعبات بسیاری در کشورهای مختلف جهان مانند آمریکا، آلمان، کانادا، گرجستان، چین، ایتالیا و جمهوری ترک قبرس شمالی است.
دانشگاه باغچه شهیر در سال 1998 توسط مجلس ملی ترکیه تاسیس شد و شامل رشته‌های مختلف بسیاری است و زبان تحصیلی ترکی و انگلیسی نیز هر دو در دسترس هستند. دانشگاه باغچه شهیر که یکی از معروف‌ترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است که به لطف استانداردهای واقعی که برای رقابت محلی و جهانی ارائه می دهد، آرزو دارد در سال 2023 در جمع 500 دانشگاه برتر جهان قرار گیرد.اطلاعات عمومی دانشگاه:• 9 دانشکده• 4 موسسه آموزشی• برنامه‌های تحصیلات تکمیلی : 8 موسسه آموزشی• رتبه داخلی: 27• رتبه جهانی: 1567• زبان‌های آموزش: ترکی و انگلیسی• 1189 عضو هیئت علمی• 5589 دانشجوی خارجی
دانشگاه مدیپول استانبول Istanbul Medipol University
دانشگاه مدیپول که یکی از بهترین دانشگاه‌های خصوصی است. در 7 جولای 2009 به عنوان یک موسسه تحقیقاتی در علوم پزشکی تاسیس شد که به ارائه آموزش کاربردی و عملی به دانشجویان مقطع کارشناسی در ترکیه کمک می‌کند
.دانشگاه مدیپول میزبان یک مجموعه آموزشی عظیم است که شامل بیمارستان‌های پزشکی و دندانپزشکی علاوه بر سایر امکانات بهداشتی دانشگاه است.این دانشگاه دارای دو پردیس اصلی است، یکی در سمت اروپایی استانبول در منطقه Haliç، و دیگری در منطقه Kavacık در سمت آسیایی شهر استانبول قرار دارد.
اگرچه دانشگاه مدیپول روی رشته‌های پزشکی متمرکز است اما گروهی از رشته‌های دیگر مانند دانشکده‌های آموزش و حقوق و هنر و علوم انسانی نیز است و تحصیل به دو زبان انگلیسی و ترکی امکان پذیر است. اطلاعات عمومی دانشگاه:• 12 دانشکده• 4 موسسه آموزشی• 5 موسسه کارشناسی ارشد• 15 مرکز تحقیقات پزشکی• 1213 عضو هیئت علمی• 37051 دانشجو• رتبه داخلی: 805• رتبه جهانی: 2262• زبان‌های آموزش: ترکی و انگلیسی
دانشگاه اوسکودار Üsküdar University
دانشگاه اوسکودار در 3 مارس 2011 توسط انجمن ارزش‌های انسانی و سلامت روان تاسیس شد و یکی از دانشگاه‌های مدرنی است که بیشترین توجه را به رشته‌های علوم انسانی و بهداشت روان دارد.پردیس اصلی دانشگاه اوسکودار در منطقه آلتونی زاده Altunizade در بخش آسیایی استانبول واقع شده است و دارای دو پردیس فرعی است که یکی در منطقه معمار سنان Mimar Sinan و دیگری در منطقه عمرانیه Umraniye است. دانشگاه اوسکودار طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها برای دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته‌های دانشکده‌های مختلف، علاوه بر تست‌های علمی مرتبط با علوم رفتاری ارائه می‌دهد. و این دانشگاه به تحقیقات و مطالعات پیشرفته در آزمایشگاه‌های خود بسیار علاقه‌مند است که بیش از یک 2500 متر مربع نیز مساحت دارد. اطلاعات عمومی دانشگاه:• 6 دانشکده• 1 موسسه آموزشی• 5 موسسه کارشناسی ارشد• 21117 دانشجو• 704 عضو هیئت علمی• رتبه داخلی: 992• رتبه جهانی: 2985• زبان‌های آموزشی : ترکی و انگلیسی
دانشگاه نیشانتاشی Nişantaşı University
دانشگاه نیشانتاشی در سال 2009 توسط بنیاد آموزش و فرهنگ نیشانتاشی با هدف رفع نیازهای تکنولوژیکی و هوش مصنوعی تاسیس شد و یکی از دانشگاه‌های مدرن و معتبر در سطح فناوری‌های روز علمی است. این دانشگاه در قلب شهر اروپایی استانبول واقع شده است و دارای دو پردیس است.
پردیس Osmanbey اولین پردیس دانشگاه بوده و در مرکز استانبول واقع شده است و پردیس جدید New Tech در Maslak قرار دارد. ظرفیت پذیرش دانشجو این دانشگاه بسیار است و یکی از بزرگترین دانشگاه‌های ترکیه بوده که رشته‌های مختلف دانشگاهی برای مقاطع تحصیلی مختلف را پوشش می‌دهد.اطلاعات عمومی دانشگاه:• 5 دانشکده• 6 موسسه آموشی• 1 موسسه کارشناسی ارشد• 23260 دانشجو• 760 عضو هیئت علمی• 2553 دانشجوی خارجی• رتبه داخلی: 151• رتبه جهانی: 7383• زبان‌های آموزشی: ترکی و انگلیسی
دانشگاه آلتینباش Altınbaş University
دانشگاه آلتینباش یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های خصوصی و نیز یکی از دانشگاه‌های مدرن استانبول است که در ۲۲ می ۲۰۰۸ توسط بنیاد آموزش و فرهنگ مهمت آلتینباش با نام دانشگاه کمربورگاز استانبول تأسیس شد و سپس نام خود را در سال 2017 به دانشگاه آلتینباش تغییر داد. این دانشگاه در بخش اروپایی استانبول واقع شده است و پردیس اصلی آن در منطقه محمودبی Mahmutbey در منطقه باگجیلار Bagcılar واقع شده است. دانشگاه آلتینباش دارای دو پردیس دیگر به نام‌های پردیس باکرکوی و پردیس Gayrettepe است که همگی در قلب بخش اروپایی شهر استانبول قرار دارند.دانشگاه آلتینباش در زمینه‌های مختلف از جمله پزشکی، مهندسی و اداری شهرت خوبی به دست آورده است. دانشکده‌ها، مؤسسات و برنامه‌های بسیاری ارائه نموده است که عمدتاً مربوط به رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی هستند.اطلاعات عمومی دانشگاه:• 9 دانشکده• 3 موسسه آموزشی• 1 موسسه کارشناسی ارشد• بیش از 10000 دانشجو• رتبه داخلی: 140• رتبه جهانی: 6729• زبان‌های آموزش: ترکی و انگلیسی
سخن پایانی
بدون شک تحصیل در استانبول یک از شهرهای دانشجویی ترکیه که موقعیت آسیایی و اروپایی دارد، برای دانشجویان ایرانی فرصت خوبی محسوب می‌شود. شهر استانبول خانه دانشگاه‌های بیشماری است که همه رشته‌های تحصیلی در مقاطع مختلف تحصیلی را پوشش می‌دهد.
تحصیل رشته‌‌های پرشکی، رشته‌های مهندسی، رشته‌های علوم انسانی، رشته‌های علوم پایه و غیره به زبان ترکی و انگلیسی امکان پذیر است. حتی در برخی دانشگاه‌های تحصیل به زبان فرانسوی، آلمانی نیز ممکن است. در این مقاله تلاش نمودیم تا لیست دانشگاه‌های استانبول را به طور کامل ارائه دهیم.
موسسه مهاجرتی آرال گام با ارائه مشاوره‌های تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه مهاجرت به ترکیه، شرایط تحصیل در ترکیه ، اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه ، اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه و بسیاری از موارد دیگر خواهد بود.
این موسسه مهاجرتی با دانش و تخصصی که در زمینه قوانین مهاجرتی دارد و نیز ارائه خدمات متنوع و داشتن یک تیم پشتیبانی قوی در تلاش است تا مسیر مهاجرت را برای شما هموار‌تر نماید. همچنین شما می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره رایگان با موسسه مهاجرتی آرال گام در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *