امتیاز به این نوشته post

فهرست عناوین

نمایش

این استان که به «بورسای سبز» معروف است، با بیش از 3 میلیون نفر در دامنه‌های پایین اولوداگ (کوه المپوس میسیا، 2543 متر / 8343 فوت) در منطقه مرمره آناتولی قرار دارد. عنوان سبز بورسا از باغ‌ها و پارک‌های آن و البته از قرار گرفتن آن در وسط یک منطقه مهم میوه کار می‌آید. در شهر بورسا چیزهایی وجود دارد که نباید از دست بدهید. اول از همه شما در زادگاه اسکندر کباب لذیذ، یکی از بهترین غذاهای جهان – غذاهای معروف ترکی هستید. شاه بلوط نباتی (کستان سکری) از دسرهای خاص است و طعمی ‌فراموش نشدنی دارد. هلوهای بورسا بی نظیر هستند.
شهر بورسا مرکز تجارت ابریشم (از آنجایی که اولین پیله ابریشم با کاروان‌های جاده ابریشم به اینجا آورده شد) و حوله سازی است. این شهر همچنین زادگاه چهره‌های بسیار معروف فولکلور ترکیه، عروسک‌های سایه کاراگوز و‌هاچیوات است.ما در این مقاله، راجع به تمام جزئیات مربوط به شهر بورسا توضیح خواهیم داد. همچنین علاوه بر این مقاله، موسسه مهاجرتی آرال گام با ارائه مشاوره تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در رابطه با شهر بورسا ترکیه خواهد بود. همچنین شما می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره رایگان با سازمان مهاجرتی آرال گام در ارتباط باشید.

جاذبه‌های طبیعی و تاریخی شهر بورسا
شهر بورسا به دلیل اینکه اولین پایتخت عثمانی است، از نظر بناهای مذهبی، مساجد، مقبره‌ها و حمام‌ها بسیار غنی است. یکی از مکان‌هایی که در شهر بورسا قابل مشاهده است، یشیل کامی‌(مسجد سبز) با درگاه مرمر حکاکی شده آن است که یکی از بهترین‌ها در آناتولی است. این بنای استادانه و قابل توجه به سبک جدید ترکی است. درست در مقابل، Yesil Türbe  (آرامگاه سبز) قرار دارد که در یک باغ سبز با نمای بیرونی دلربا تزئین شده با کاشی‌های فیروزه ای قرار دارد. در نزدیکی مقبره، مجموعه Medrese  (مدرسه الهیات قدیمی) اکنون موزه قوم نگاری را در خود جای داده است که مطمئناً شایسته بازدید است.
مسجد ییلدیریم بیازیت مهم است زیرا اولین مسجدی است که به سبک جدید عثمانی ساخته شده است و با مسجد امیر سلطان همراه است که در محیطی آرام قرار دارد. این استان مزین به این آثار تاریخی است که هر کدام شاهکار هستند.در اینجا Ulu Cami (مسجد بزرگ) ساخته شده به سبک سلجوقی، با تزئینات دیواری خوشنویسی چشمگیر است. مسجد اورهان قاضی «حصار»، بخش جذاب استان؛ مقبره‌های عثمان، بنیانگذار امپراتوری عثمانی، و پسرش اورهان گازی از دیگر مکان‌های مهمی ‌هستند که باید از آنها بازدید کرد. مجتمع مرادیه با مسجد و مقبره‌های شخصیت‌های مهم دوران عثمانی، منظره‌ای دلپذیر دارد و کاشی‌کاری‌ها و تزئینات جذاب آن، گردشگران را به خود جذب می‌کند.

موزه عثمانی نمایشگاهی پر جنب و جوش از سبک زندگی سنتی عثمانی‌ها را ارائه می‌دهد.یکی از دیدنی‌های اخیراً افتتاح شده و محبوب در بورسا، موزه پانوراما 1326 است که بزرگترین موزه پانوراما 360 درجه در جهان است. این شهر در منطقه عثمانگزی واقع شده است و به خاطر تسخیر شهر توسط عثمانی‌ها در سال 1326 نامگذاری شده است. دارای یک کره بزرگ برای توصیف پانوراما از بورسا در سال 1326، مناطق نمایش و اتاق کنفرانس برای تماشای فیلم‌های مستند روی صفحه است.چیزی که در شهر بورسا از آن لذت خواهید برد، چشمه‌های گرم و غنی از مواد معدنی است.
در واقع اکثر هتل‌های این استان دارای حمام حرارتی هستند. حمام‌های ترکی (حمام) مکان‌های بسیار خوبی هستند که باید در شهر بورسا از آنها دیدن کنید.  Eski Kaplica (چشمه قدیم) ناحیه چکیرگه قدیمی‌ترین در استان است. حمام‌های Karamustafa Pasa معروف هستند و دارای بهترین آب‌های معدنی و گرم هستند.در مورد سوغات، باید از بازار سرپوشیده، «بدستن» یا «کوزا‌هان» دیدن کنید، ساختمانی جذاب عثمانی با سبک معماری و همچنین مرکز تجارت ابریشم. مسلم است که بورسا برای دیدن و افزودن تجربیات لذت‌بخش‌تر به خاطرات شما کمی ‌زمان می‌برد.
محله‌های شهر بورسا

اولوداگ بزرگترین و مشهورترین مرکز ورزشهای زمستانی و اسکی در ترکیه است. 36 کیلومتر از شهر بورسا فاصله دارد و با ماشین یا تله کابین (به ترکی Teleferik) به راحتی قابل دسترسی است. این منطقه همچنین یک پارک ملی است و در هر زمانی از سال ارزش دیدن دارد. این اقامتگاه با کیفیت بالا امکان لذت بردن از کوه را با انواع سرگرمی‌ها و فعالیت‌های ورزشی فراهم می‌کند. در راه بالا، درخت دشت 600 ساله را از دست ندهید.
Mudanya یک شهر تفریحی ساحلی با رستوران‌های ماهی محلی و کلوپ‌های شبانه است، بنابراین می‌توانید تعطیلات دلپذیری را در آنجا داشته باشید. ایستگاه قطار قدیمی‌و کشتی قدیمی‌در حال حاضر به عنوان هتل‌های جذاب عمل می‌کنند. اتصالات سریع کشتی (اتوبوس دریایی) با استانبول وجود دارد.
زیتین باگی (Trilye) شهری با معماری و چیدمان معمولی ترکیه است که به دلیل تولید زیتون و روغن زیتون معروف است.
Gemlik (27 کیلومتری شمال)، یکی دیگر از تفرجگاه‌های ساحلی با ساحل وسیع و شنی است. یکی از بهترین روغن‌های زیتون ترکیه از این شهر می‌آید.
روستای کومالیکیزیک با خانه‌های چوبی قدیمی ‌و خیابان‌های باریک مربوط به دوره عثمانی گوهری است. در سال 2014 این روستا در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.
ایزنیک (نیکیا) در 85 کیلومتری شمال شرقیشهر بورسا، در انتهای شرقی دریاچه ایزنیک قرار دارد. این شهر به دلیل مجالس کلیسایی برای مسیحیان اهمیت زیادی داشت و شاهد تمدن‌های بسیاری بود که آثار خود را در سراسر سرزمین به جای گذاشته اند. این شهر به دلیل کاشی‌های منحصر به فردش مشهور است و مرکز تولید کاشی در قرن شانزدهم بوده است. کاشی‌های ایزنیک عنصر اصلی تزئینی معماری سلجوقی و عثمانی بود. مسجد یسیل با کاشی فیروزه‌ای و نیلوفر‌هاتون ایمارتی از آثار اسلامی ‌این شهر هستند.

کارهایی که باید در بورسا انجام دهید
1. سوار برسا تلفریک شوید
یکی از طولانی‌ترین تله‌کابین‌های جهان، تله‌فریک بورسا از دامنه‌های اولوداغ (کوه بزرگ) بالا می‌رود.این سواری 8.2 کیلومتر از کنار کوه را طی می‌کند و 22 دقیقه طول می‌کشد تا به ایستگاه نهایی در ارتفاع 1810 متری از سطح دریا برسید.در فصل زمستان، اسکی بازان و اسنوبورد سواران از تله کابین استفاده می‌کنند تا آنها را به مراکز اسکی اولوداغ که یکی از مقاصد برتر زمستانی ترکیه است منتقل کنند، اما این تله کابین به خودی خود یک جاذبه توریستی برای مناظر دیدنی است و در تمام طول سال فعالیت می‌کند.

در طول مسیر، مناظر بر روی دامنه‌های جنگلی انبوه دیده می‌شود که یک طرف آن مناظر عالی از قله‌ی ناهموار کوه را ارائه می‌کند، و از طرف دیگر، پراکندگی شهر بورسا در زیر آن.اگر بچه‌ها به استراحت از جاذبه‌های تاریخی شهر بورسا نیاز داشته باشند، و اگر در ماه‌های تابستان به سفر می‌روید، هوای مطبوع کوهستانی در ایستگاه بالا، یک استراحت عالی برای خانواده‌ها است.
2. خرید و گشت و گذار در بازار مرکزی
بورسا یک توقف برجسته در مسیرهای مسیر ابریشم بین شرق و غرب بود، و منطقه مرکزی شهر آن مملو از ساختمان‌های بازسازی‌شده‌ای از بزرگ‌ترین دورانش است.بازار مرکزی هزارتویی وسیع از خیابان‌های سرپوشیده بازار، کاروانسراهایی است که زمانی تجار در آن می‌خوابیدند و انبارهایی که کالاها در آن نگهداری می‌شد. بسیاری از ساختمان‌های انبار (به نام بِدستان) و کاروانسراها (به نام ‌هانس) اکنون خانه مغازه‌ها هستند و حیاط‌های مرکزی سرسبز و آرام آن‌ها به‌عنوان کافه‌های بیرونی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
یکی از معروف‌ترین بناهای این محله کوزا‌هان است که قدمت آن به سال 1490 می‌رسد. حجره‌های قوسی شکل در سطوح دو طبقه این کاروانسرا هم اکنون میزبان فروشگاه‌های تخصصی محصولات ابریشم هستند، در حالی که حیاط بزرگ سایه دار در مرکز آن محل مستقر است.
3. در کوچه‌های Cumalıkızık قدم بزنید
برای طعم سال‌های گذشته، به روستاهای تپه‌ای که در حومه بورسا قرار دارند، بروید.معروف‌ترین این روستاها کومالیکیزیک است که در 14 کیلومتری شرق شهر مرکزی قرار دارد.در اینجا، کوچه‌های سنگ‌فرش‌شده با خانه‌های قدیمی‌احاطه شده‌اند، برخی از آنها به خوبی حفظ شده‌اند، و برخی دیگر در حالات مختلف فرسوده قرار دارند. آنها به سبک معمولی عثمانی، با سنگ کاری و دیوارهای خشتی با جزئیات تیرهای چوبی ساخته شده اند. قدمت برخی از این خانه‌ها به دوره اولیه دوران عثمانی می‌رسد.روستاهای این منطقه به دلیل اهمیت تاریخی شان در فهرست میراث جهانی یونسکو بورسا قرار گرفتند.

بازدیدکنندگان در Cumalıkızıک کار زیادی برای انجام دادن ندارند. درعوض، بازدید از اینجا صرفاً برای سرگردانی در کوچه‌ها و غوطه‌ور شدن در فضای روستایی دنیای قدیم در میان راه‌های بادخیز است و در عین حال شگفت‌زده می‌شوید که مکانی مانند این هنوز در آستانه یکی از شلوغ‌ترین شهرهای ترکیه باقی مانده است.برخی از خانه‌ها به کافه و رستوران تبدیل شده‌اند و بسیاری از مردم محلی بورسا در تعطیلات آخر هفته آفتابی برای صرف ناهار به روستا می‌روند. اهالی روستاهای مختلف نیز غرفه‌هایی در کوچه‌ها برای فروش صنایع دستی سنتی برپا کرده اند.
4. مقبره مرادیه
شهر بورسا اولین پایتخت دوران عثمانی بود و این مجموعه مقبره برخی از سلاطین و خانواده‌های اولیه امپراتوری را در خود جای داده است.هر کسی که به میراث هنری دوره عثمانی علاقه داشته باشد از بازدید از اینجا قدردانی خواهد کرد، زیرا مقبره‌ها با نمونه‌های استثنایی از آثار هنری دوران مملو از کاشی کاری‌های رنگارنگ و خوشنویسی‌های پیچیده تزئین شده‌اند.12 مقبره در این مکان وجود دارد. دو مورد از مهمترین آنها از نظر تاریخی عبارتند از مقبره سلطان مورات دوم (پدر محمد فاتح که قسطنطنیه را فتح کرد) و جم سلطان مشهور (سومین پسر محمد فاتح) که در تبعید در ایتالیا پس از شکست در نبرد درگذشت. جانشینی با برادرش که بیازیت دوم شد.
5. در اولوداغ اسکی کنید
در دسترس آسان استانبول و بورسا، اولوداغ شلوغ ترین پیست اسکی زمستانی ترکیه است که پر از کارهایی است که در زمستان انجام می‌شود.منطقه استراحتگاه بین 1767 متر تا 2322 متر از سطح دریا با 28 کیلومتر شیب در دسترس است که از سطوح مبتدی تا پیشرفته را شامل می‌شود.این به ویژه با تنوع زیادی از مسیرها برای انتخاب، برای اسکی بازان متوسط و اسنوبورد سواران خوب است. امکانات مدرن هستند و حمل و نقل بین دامنه‌های مختلف با 24 تله اسکی مختلف در محل آسان شده است.

منطقه اصلی استراحتگاه دارای مجموعه‌ای از هتل‌های متوسط و لوکس و همچنین رستوران‌ها و کافه‌ها است. اگر تجهیزات اسکی خود را ندارید، مغازه‌های کرایه‌ای مختلفی وجود دارد که می‌توانید تمام تجهیزات مورد نیاز خود را برای یک روز در پیست‌ها اجاره کنید.به منطقه اصلی پیست اسکی، در 31 کیلومتری جنوب مرکز شهر بورسا، می‌توان از طریق جاده یا با تله‌کابین تله‌فریک بورسا، به آن رسید. فصل اسکی معمولاً از دسامبر تا پایان مارس ادامه دارد.
6. مسجد جامع بورسا
Ulu Cami  (مسجد بزرگ) شهر بورسا در میان منطقه بازار مرکزی شهر قرار دارد، بنابراین بازدید از آن می‌تواند به راحتی در کاوش شما در محله گنجانده شود.قدمت این مسجد مربوط به سال 1399 در اوایل امپراتوری عثمانی است، بنابراین معماری آن هنوز به سبک سلجوقی اولیه متمایل است، که بیشتر تأثیر خود را از مساجد ایرانی گرفته است.بیشتر به خاطر سقفش قابل تشخیص است که 20 گنبد پر زرق و برق دارد.

ادعا می‌شود که این ویژگی سبک منحصر به فرد به این دلیل ساخته شده است که سلطان بیازیت اول، که این مسجد را سفارش داده بود، قول داده بود 20 مسجد بسازد، اما بعداً تصمیم گرفت که کمی ‌بیش از حد جاه طلبانه باشد و در عوض 20 گنبد را روی این مسجد نصب کرد.در داخل، نمازخانه فضایی وسیع و آرام با منبر (منبر) به ویژه حکاکی شده و برخی تزئینات خوشنویسی پیچیده است.
7. مراسم چرخیدن دراویش را تماشا کنید
اگرچه قونیه (پایگاه خانه صوفیان مولوی) مشهورترین شهر برای تماشای چرخیدن دراویش است، شهر بورسا همچنین دارای یک مرکز فرهنگی فعال مولوی است و بازدیدکنندگان می‌توانند برای تماشای سما (مراسم مذهبی دراویش چرخان) بیایند.چیزی که این مراسم را در اینجا متمایز می‌کند این است که مراسم اینجا به جای اینکه به عنوان یک جاذبه توریستی انجام شود، مراسم مذهبی جامعه صوفی مولوی است.
این مراسم هر روز عصر در لژ درویشی جامعه (به ترکی تکه) که به Karabaş-i Veli Kültür Merkezi نیز معروف است، برگزار می‌شود.بازدیدکنندگان زن از بالکن طبقه بالا تماشا می‌کنند، در حالی که بازدیدکنندگان مرد در سطح زمین می‌نشینند. شما باید متواضعانه لباس بپوشید و مسافران زن هنگام ورود به تکیه روسری به سر کنند.این مراسم حدود 30 دقیقه طول می‌کشد و معمولاً از ساعت 9:30 شب در شب‌های تابستان و ساعت 8 شب در زمستان شروع می‌شود.
8. مسجد و مقبره سبز
مسجد سبز (Yeşil Cami) توسط سلطان محمد اول ساخته شد و مقبره سبز همسایه (Yeşil Türbe) تابوت سلطان است.سلطان محمد اول، که پنجمین سلطان عثمانی بود، یکی از شخصیت‌های مهم در تاریخ اولیه عثمانی بود، زیرا در طول سلطنت خود توانست کنترل دامنه وسیعی از سرزمین‌ها را تثبیت کند.
مسجد سبز در سال 1422 ساخته شد و نمونه خوبی از سبک معماری متمایز عثمانی است که برای جایگزینی طرح سلجوقی در حال تکامل بود. دیوارهای داخلی با تزئینات کاشی کاری پوشیده شده است.مقبره سبز همچنین دارای کاشی کاری‌های استادانه‌ای است که هم در داخل و هم در نمای بیرونی آن جزئیات دارد.
9. روستای کنار دریاچه گولیازی را کاوش کنید
دریاچه اولوبات در 40 کیلومتری غرب مرکز بورسا قرار دارد. دهکده کوچک گولیازی بر روی شبه جزیره‌ای قرار دارد که به درون دریاچه می‌رود و مکان بسیار خوبی برای بازدید از زندگی روستایی آرام است.در تعطیلات آخر هفته، این یک سفر یک روزه محبوب برای مردم محلی بورسا است که برای قدم زدن در کنار دریاچه، لذت بردن از فضای آرام و سفر با قایق به دریاچه می‌آیند.
این دهکده دارای بسیاری از معماری‌های زمخت است که کوچه‌هایش را در بر گرفته است. چنار معروف و عظیم الجثه 750 ساله; و انبوهی از ویرانه‌های دوران روم، از جمله بقایای کمی ‌از دیوارهای رومی ‌شهرک.دریاچه اولوبات در فصل بهار که پرندگان مهاجر در حال عبور و مرور هستند به عنوان مکانی مناسب برای پرندگان نیز شناخته می‌شود.
10. راه خود را از طریق محله ارگ بورسا بپیچید
در منطقه مرکزی بورسا، دیوارهای ارگ که به خوبی حفظ شده است، قدیمی‌ترین قسمت شهر را بر روی تپه ای که شلوغی مدرن را در زیر آن احاطه کرده است، احاطه کرده است.درست در بالای آن، پارکی با چشم‌انداز عالی به سمت مسجد جامع و منطقه بازار اطراف، با دامنه‌های اولوداغ که از دور بالا می‌روند، وجود دارد.
این پارک محل برج ساعت قدیمی‌و مقبره‌های بنیانگذاران امپراتوری عثمانی، اوزمان و اورهان گازی است. بنای واقعی مقبره اصلی نیست، زیرا در اثر زلزله ویران شد و در سال 1863 بازسازی شد.در جاده‌ها و کوچه‌های اطراف پارک، نمونه‌هایی از خانه‌ها و عمارت‌های عثمانی بازسازی شده‌اند و بخش‌های مختلفی از باروهای باقی‌مانده وجود دارد که مناظر عالی‌تری را ارائه می‌دهند.
سخن آخر
ما در این مقاله تلاش کردیم تا تمام اطلاعات مفید مربوط به شهر بورسا ترکیه را پوشش دهیم. اما در صورتی که به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، با موسسه مهاجرتی آرال گام تماس گرفته و سوالاتتان را با تیم مشاوره‌ی تخصصی ما، مطرح کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *