امتیاز به این نوشته post

فهرست عناوین

نمایش

امروزه با توجه به شرایط مهاجر پذیری کشور ترکیه، افراد متعددی از سراسر جهان و به خصوص ایران به ترکیه مهاجرت می‌کنند. مهاجرت به ترکیه از راه‌ های مختلفی امکان پذیر است. یکی از راه‌ های بسیار پر طرفدار و راحت مهاجرت به ترکیه، تحصیل در ترکیه و اخذ ویزای تحصیلی ترکیه است.
به علت وجود روابط خوب ترکیه با کشورهای اروپایی، بسیاری از ای انیانی که قصد مهاجرت به اروپا را دارند از ترکیه شروع می کنند و این کشور را به عنوان مقصد تحصیل، کار و سرمایه گذاری به قصد گرفتن ویزای اقامت و مهاجرت انتخاب می کنند. بسیاری از جوانان تحصیل را برای اقامت در ترکیه انتخاب می کنند.
یکی از دانشگاه‌ های ترکیه که بسیاری از دانشجویان در رشته‌ های مختلف را برای تحصیل پذیرش می کند، دانشگاه کیر‌کلارلی در استان کیرکلارکی است. در ادامه بیشتر با این دانشگاه و نحوه‌ی پذیرش و مشخصات آن آشنا خواهید شد.

 
مشخصات دانشگاه کیر‌کلارلی
دانشگاه کیرکلارلی یک دانشگاه تازه تأسیس دولتی در استانی به همین نام است. این دانشگاه در سال ۲۰۰۷ تأسیس شده است. رتبه‌ی جهانی دانشگاه کیرکلارلی ۵۶۲۶ است اما در کشور ترکیه رتبه‌ی ۱۱۳ را دارا است. در این دانشگاه نیز مانند سایر دانشگاه های دولتی ترکیه به زبان ترکی انجام می شود. بنابراین؛ تسلط به زبان ترکی استانبولی و دارا بودن مدرک زبان ترکی برای دانشجویان خارجی این دانشگاه الزامی است.
برای تحصیل در دانشگاه کیرکلارلی، قبولی در آزمون YOS الزامی است اما برای رشته‌ های مختلف نمرات متفاوتی نیاز دارد. قبولی در رشته‌ های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه کیر‌کلارلی ترکیه، نمره‌ی YOS معادل ۹۰، رشته های فنی و مهندسی نمره‌ی ۷۰ و در سایر رشته‌ ها قبولی در این آزمون با نمره‌ی ۶۵ الزامی است.
معرفی دانشگاه کیر‌کلارلی
همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، دانشگاه کیر‌کلارلی در سال ۲۰۰۷ تأسیس شد و آغاز به کار کرد. این دانشگاه از اعضای شبکه‌ی دانشگاه های بالکان به شمار می رود. مدیریت دانشگاه در ابتدای شروع فعالیت، با ریاست دانشگاه تراکیا انور بود. دانشکده‌ی فنی و مهندسی دانشگاه کیرکلارلی قدمت بیشتری نسبت به سایر دانشکده ها دارد. در واقع این دانشگاه در ابتدا فقط شامل دانشکده‌ی فنی مهندسی بود که قدمت آن به سال ۱۹۹۲ برمی‌گردد. بنابراین؛ بسیاری از کسانی که قصد تحصیل در ترکیه در رشته‌ های مهندسی را دارند، یکی از مقاصد اصلی تحصیلشان دانشگاه کیرکلارلی است.
دانشگاه کیرکلارلی چندین دانشکده دارد و تقریبا تمام رشته های تحصیلی را پوشش می دهد. دانشکده های این دانشگاه شامل: دانشکده‌ی پزشکی، دانشکده‌ی علوم و هنر، دانشکده‌ی علوم اقتصادی و اداری، دانشکده‌ی فنی و مهندسی، دانشکده‌ی حقوق، دانشکده‌ی هوانوردی و فضانوردی، دانشکده‌ی الهیات، دانشکده‌ی معماری، دانشکده‌ی گردشگری، دانشکده‌ی علوم کاربردی و دانشکنده‌ی علوم بهداشتی است.
اهداف، استراتژی و رویکرد کلی دانشگاه کیر‌کلارلی
دانشگاه کیرکلارلی در میان دانشگاه های ترکیه از دانشگاه هایی است که از استراتژی های آموزش بین المللی و متد های به روز دنیا بهره می‌ گیرد. این دانشگاه از راه ارتباط با موسسه های عالی آموزشی بین المللی، زمینه ساز همکاری های بالقوه در زمینه های فرهنگی، علمی و ورزشی است. یکی دیگر از استراتژی های این دانشگاه، ارتقای اعتبار ملی و بین المللی دانشگاه است.
همچنین؛ این دانشگاه رویکرد ویژه‌ای برای پذیرش دانشجویان بین المللی و افزایش پویایی دانشگاه در سطح بین الملل دارد. یکی از مهم ترین اهداف این دانشگاه، جذب و تربیت دانشجویانی است که بتوانند به پیشرفت ترکیه و ارتقای سطح فرهنگی و علمی این کشور کمک کنند. یکی دیگر از اهداف دانشگاه کیرکلارلی این است که دانشجویان تعامل فرهنگی بین المللی داشته باشند و با فرهنگ های متفاوت و متنوع آشنا شوند.
شرایط ثبت نام در دانشگاه کیر‌کلارلی
دانشگاه کیر‌کلارلی یک دانشگاه دولتی است و ثبت نام در این دانشگاه برای عموم دانشجویانی که در آزمون ورودی این دانشگاه قبول می شوند، امکان پذیر است. دانشجویان خارجی و بین المللی جهت ثبت نام در این دانشگاه باید در یکی از آزمون های YOS و یا SAT که آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه هستند شرکت کرده و حد نصاب نمره‌ی لازم را کسب کنند. آزمون YOS به زبان ترکی برگزار می شود و در آن نمره‌ی درس ریاضیات بسیار حائز اهمیت است. حال آنکه آزمون SAT به زبان انگلیسی برگزار می شود.

رزومه‌ی خوب و قوی در پذیرش این دانشگاه نقش مهمی دارد. یعنی نمرات دبیرستان متقاضی باید خوب باشند. تحصیل در دانشگاه کیرکلارلی نیز مانند سایر دانشگاه های ترکیه در دو ترم بهار و پاییز انجام می شود. مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام دانشجویان بین المللی در این دانشگاه شامل: فرم پذیرش و ثبت نام تکمیل شده توسط دلنشجو، کپی گواهی اتمام دوره‌ی آموزش متوسطه و ترجمه‌ی آن(ارائه‌ی ریز نمرات دوران دبیرستان الزامی نیست)، عکس پرسنلی جدید متقاضی، در صورت دارا بودن مدرک زبان انگلیسی؛ ارائه‌ی آن، ترجمه و اصل تمام مدارک تحصیلی، اصل و کپی مدارک شناسایی و پاسپورت متقاضی است.
مهلت ثبت نام در دانشگاه دولتی کیرکلارلی ترکیه زمان مشخصی ندارد و تا ماه سپتامبر ادامه دارد، یعنی تا زمان پر شدن تمام صندلی‌ های دانشگاه.
توسعه‌ی فناوری دانشگاه کیر‌کلارلی
در دانشگاه کیرکلارلی، مراکز زیادی وجود دارد که خدمات متفاوت و خاصی به دانشجویان تحصیل کننده در این دانشگاه ارائه می دهند. یکی از این مراکز، مرکز توسعه‌ی فناوری تکنوکنت است. این مرکز توسعه‌ی فناوری در سال ۲۰۱۸ در این دانشگاه تأسیس شده و آغاز به کار کرده است. علت تأسیس این مرکز توسعه‌ی فناوری، پرورش ایده های خلاق دانشجویان است که بتوان از ایده های ناب و متفاوت آن ها در ساخت محصولات جدید بهره برد و آن ها را در مراکز تحقیقاتی و علمی و فناوری ترکیه مورد استفاده قرار داد.
مساحت این مرکز ۴۴۶ هزار متر مربع است و در پردیس کایالای قرار گرفته است. این مرکز فرصتی جهت ارائه‌ی ایده ها و پروژه ها و بهبود و ارتقای آن ها در اختیار دانشجویان و پژوهشگران قرار می دهد. همچنین؛ دارای خدمات آموزشی و مشاوره‌ای نیز هست و به افراد و پژوهشگران، فرصتی مشارکتی می‌ دهد.
نقش زبان در دانشگاه کیر‌کلارلی ترکیه
دانشگاه کیر‌کلارلی دارای مرکز دیگری به نام مرکز تحقیقات زیان ترکی و زبان های خارجی نیز هست. این مرکز به اختصار مرکز زبان ترکی نام دارد. مرکز زبان ترکی دانشگاه در سال ۲۰۱۰ تأسیس شده است. دانشجویان بین المللی که آشنایی چندانی با زبان ترکی استانبولی ندارند می توانند در این مرکز زیان ترکی بیاموزند و گواهی نامه‌ی زبان ترکی خود را از این مرکز دریافت کنند. در این مرکز به دانشجویان سایر دانشگاه ها نیز آموزش داده می شود.
مهارت زبان ترکی در این مرکز در سه سطح پایه، متوسط و پیشرفته آموزش داده می شود. دانشجویان در بدو ورود به دانشگاه و ثبت نام در رشته‌ی تحصیلی خود می توانند خواندن و آموزش زبان ترکی را نیز آغاز کنند چرا که زبان تدریس در این دانشگاه ترکی است و یادگیری آن برای دانشجویان امری ضروری است.
کلاس های زیان ترکی معمولا در ماه اکتبر آغاز می شود و ثبت نام در آن برای تمام دانشجویان با هر سطحی از زبان ترکی امکان پذیر است و جهت آموزش زبان ترکی شهریه‌ای نیز از دانشجو دریافت می‌ شود. این شهریه بسته به سطح زبان متفاوت است. پس از اتمام دوره، دانشجو بلافاصله مدرک معتبر زبان را دریافت می‌ کند.
مبلغ شهریه‌ی رشته های مختلف در دانشگاه کیر‌کلارلی
در دانشگاه دولتی کیرکلارلی مبلغی به عنوان شهریه از دانشجویان درسافت می شود. این مبلغ برای رشته های تحصیلی مختلف متفاوت است. میلغ این شهریه را می توان به صورت نقدی و یا اقساطی به دانشگاه پرداخت کرد. شهریه‌ی سالانه برای تحصیل در رشته‌ی پزشکی این دانشگاه از همه‌ی رشته ها گران‌تر بوده و حدود ۲۷ هزار و ۸۵۳ لیر در سال است. پس از آن شهریه‌ی رشته‌ی دندانپزشکی است که سالانه معادل ۱۰ هزار و چهل و هفت لیر است. تحصیل در رشته های حقوق، معماری و مدیریت، شهریه‌ای تقریبا معادل ۱۴۰۰ تا ۱۶۰۰ لیر دارد.
شهریه‌ی رشته هایی مثل گردشگری حدود ۲۷۰۰ لیر سالانه است. شهریه‌ی رشته های کامپیوتر، الکترونیک، مکانیک و عمران مبلغی معادل ۵۰۰۰ تا ۵۵۰۰ لیر در سال است.
مدت تحصیل در رشته های مختلف نیز متفاوت است. مدت تحصیل در رشته‌ی پزشکی دانشگاه کیر‌کلارلی ۶ سال، مدت تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی ۵ سال و در سایر رشته‌ ها برای اخذ مدرک لیسانس ۴ سال معادل ۸ ترم تحصیلی است.
پذیرش و تحصیل در دانشگاه کیر‌کلارلی ترکیه برای دانشجویان بین الملل
تقریبا تمام دانشگاه های دولتی ترکیه برای پذیرش دانشجویان خارجی شرایط مشابهی دارند. در این دانشگاه ها تحصیل در تمام مقاطع تحصیلی از جمله کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و رشته های پزشکی امکان پذیر است. شرایط پذیرش و تحصیل نیز تقریبا در تمام دانشگاه های دولتی ترکیه مشابه است.
یکی از مهم ترین و اساسی ترین فاکتورهای جذب دانشجو در دانشگاه کیر‌کلارلی مانند سایر دانشگاه های دولتی ترکیه، تسلط دانشجویان بین المللی به زبان ترکی استانبولی یا دارا بودن مدرک زبان ترکی است. البته داشتن مدرک زیان انگلیسی نیز مزیت محسوب می شود. برای دانشجویانی که تسلط چندانی به زبان ترکی ندارند نیز امکان ثبت نام وجود دارد و آن ها می توانند در حین تحصیل زبان ترکی نیز یاد بگیرند.

همچنین؛ از کلیه‌ی داوطلبان تحصیل در این دانشگاه آزمون ورودی گرفته می شود. اخذ نمره‌ی بالا در این آزمون و آزمون YOS برای ثبت نام از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این آزمون‌ ها به زبان ترکی و یک بار در سال برگزار می شوند. داوطلبان پس از قبولی در آزمون و تحویل مدارک می توانند در دانشگاه به عنوان دانشجو ثبت نام کنند.
تحصیل در دانشگاه کیر‌کلارلی نسبتا ارزان به حساب می آید چرا که یک دانشگاه دولتی و با رنکینگ نه چندان بالا و به زبان ترکی است. دانشگاه های خصوصی و انگلیسی زبان شهریه‌ی گران تری دارند. هر چند دانشجویان می توانند کار پاره وقتی پیدا کنند و به کمک آن و با حدود ۲۰ ساعت کار در هفته مخارج و شهریه‌ی تحصیل خود را بپردازند.
گرفتن بورسیه‌ی تحصیلی و فاند برای تحصیل رایگان دانشجویان بین الملل امکان پذیر است و معمولا در مقاطع بالاتر از کارشناسی امکان پذیر است. دانشجویان ممتاز و رتبه های اول هر ترم نیز می توانند از شرایط تخفیف شهریه و یا تحصیل رایگان بهره مند شوند. اما؛ حتما باید رتبه‌ی یک را در رشته‌ی خود کسب کنند.
علاوه بر مدارک الزامی ذکر شده در بالا، انظمام توصیه نامه و انگیزه نامه نیز می تواند جزو مدارک ارائه شده توسط دانشجو در هنگام ثبت نام باشد.
اقدام به تحصیل در دانشگاه کیر‌کلارلی ترکیه
کسانی که با ویزای توریستی ۹۰ روزه به ترکیه سفر می کنند، می توانند در طی مدت اقامت توریستی و موقتی خود، در آزمون ورودی هر یک از دانشگاه های ترکیه شرکت کرده و پس از قبولی در دانشگاه ویزای تحصیلی اخذ کنند. پس از ثبت نام در دانشگاه و گرفتن کارت دانشجویی، دانشجو می تواند ویزای تحصیلی خود را دریافت کند.
راه دیگری نیز برای اقدام به ثبت نام و تحصیل در دانشگاه کیر‌کلارلی وجود دارد. به این صورت که داوطلب در خاک کشور خود از طریق ثبت نام در یکی از کارگزاری های موجود در ایران یا ترکیه اقدام کرده و پس از ثبت نام کارت دانشجویی برای او ارسال می شود و پس از دریافت آن می تواند برای دریافت ویزای تحصیلی خود اقدام کند.
نتیجه گیری
دانشگاه کیر‌کلارلی یک دانشگاه متوسط و دولتی در ترکیه است که رشته‌ی پزکی و دندانپزشکی و بسیاری از رشته‌ های فنی و مهندسی و علوم و رشته های نظری را نیز دارد. پرداخت شهریه در این دانشگاه الزامی و زیان تدریس آن ترکی استانبولی است. قبولی در این دانشگاه بر اساس رزومه و سطح زبان و نمره‌ی آزمون ورودی صورت می‌ پذیرد.
مهم ترین و قدیمی ترین دانشکده‌ی این دانشگاه، دانشکده‌ی فنی و مهندسی آن است.
هر یک از دانشجویان می توانند از طریق مرکز زبان موجود در دانشگاه به فراگیری زبان ترکی بپردازنذ و گواهینامه‌ی آن را دریافت کنند. دانشجویانی که تمایل به انجام کار نیمه وقت و کسب درآمد از این طریق برلی پرداخت شهریه‌ی خود را دارند می توانند تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند.
هر یک از دانشجویان این دانشگاه پس از قبولی و تکمیل مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام، می توانند اقدام به اخذ ویزای تحصیلی ترکیه کنند و از این طریق اقامت ترکیه را به دست بیاورند. تحصیل برای دانشجویان ممتاز و رتبه‌ های برتر دانشگاه کیر‌کلارلی رایگان و بدون پرداخت شهریه امکان پذیر است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *