امتیاز به این نوشته post

فهرست عناوین

نمایش

تحصیل در ترکیه این روزها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. دلیل این موضوع آن است که دانشگاه های ترکیه امروزه به سطح بالایی از تکنولوژی و علم و امکانات دست پیدا کرده‌اند و در رنکینگ جهانی بین دانشگاه های دنیا به چشم می خورند. بعضی از دانشگاه های ترکیه پیشرفته تر و مدرن تر هستند و معروف ترند. یکی از دانشگاه های معروف ترکیه در شهر آنکارا قرار دارد و با نام دانشگاه آتیلیم شناخته می شود.

 
 
معرفی دانشگاه های ترکیه 
دانشگاه های ترکیه به دو دسته‌ی دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی تقسیم می شوند.

دانشگاه های دولتی ترکیه دشهریه‌ی مقرون به صرفه تری دارند و برای ورود به آن ها حتما باید در آزمون ورودی که معمولا شامل آزمون YOS نیز می شود نمره‌ی قبولی را کسب کرد.

زبانی که برای تدریس در دانشگاه های دولتی استفاده می شود زبان ترکی استانبولی است بنابراین؛ دانشجویان بین المللی باید به زبان ترکی استانبولی تسلط کافی داشته و مدرک زبان ترکی داشته باشند. شهریه‌ی پرداختی معمولا به لیر است و به صورت سالانه پرداخت می شود. این شهریه برای رشته های مختلف متفاوت است.
دانشگاه های خصوصی ترکیه شهریه‌ی به نسبت گران تری دارند. برای ورود به دانشگاه های خصوصی ترکیه معمولا آزمون ورودی گرفته نمی شود و بعضی از این دانشگاه ها از جمله دانشگاه آتیلیم که یک دانشگاه خصوصی در شهر آنکارا است برای پذیرش دانشجویان، شرط معدل دارند.
زبان تدریس در دانشگاه های خصوصی شامل هر دو زبان ترکی و انگلیسی می شود که اکثر دانشجویان بین الملل زبان انگلیسی را که فراگیری آن برایشان راحت تر است و یا از قبل مدرک آن را دارند و تسلط کافی به آن دارند انتخاب می کنند. بنابراین؛ ارائه‌ی مدرک زبان ترکی یا تسلط به این زبان برای آن ها الزامی نیست، اما؛ در هر دو دانشگاه داشتن مدرک زبان انگلیسی یک مزیت به حساب می آید.
شهریه ی پرداختی معمولا سالانه است و به دلار و به صورت نقد و یا اقساط پرداخت می شود. مقدار این شهریه نیز مانند دانشگاه های دولتی برای رشته های مختلف تحصیلی با هم فرق دارد و متغیر است. دانشجویان برای تأمین هزینه‌ی شهریه‌ی خود می توانند یک کار نیمه وقت پیدا کرده و کار کنند.

معرفی دانشگاه آتیلیم
دانشگاه آتیلیم در یکی از شهرهای بزرگ و مهم و پایتخت ترکیه یعنی آنکارا واقع شده است. این دانشگاه خصوصی است و نحوه‌ی پذیرش دانشجو در آن به صورت پذیرش بر اساس شرط معدل است. رتبه‌ی جهانی دانشگاه آتیلیم ۴۰۰ و رتبه‌ی آن در ترکیه ۱۲ است. زبانی که برای تدریس به دانشجویان این دانشگاه استفاده می شود، انگلیسی و ترکی است. این دانشگاه قابل رقابت با دانشگاه های برتر اروپا و امریکا است. رنکینگ این دانشگاه در بین دانشگاه های خصوصی ترکیه ۵ است.
دانشگاه آتیلیم را بنیاد آتیلیم در سال ۱۹۹۷ و به نیت کمک به نیازمندان تأسیس کرد. این دانشگاه در ابتدای شروع به کار خود تنها سه دانشکده داشت و رفته رفته به تعداد دانشکده های آن افزوده شد.
آموزش تعدادی از رشته ها در این دانشگاه به زبان ترکی است که برای ورود و تحصیل در این رشته ها دانشجویان باید به زبان ترکی مسلط باشند. اگر دانشجویان مدرک تومر نداشته باشند، می توانند با شرکت در دوره های حاظرلیک دانشگاه آتیلیم مدرک تومر بگیرند. علاوه بر شرط معدل، این دانشگاه به دلیل جایگاه ملی و بین المللی که دارا است یک آزمون موسوم به آزمون SAT نیز از داوطلبان می‌ گیرد که داوطلبان پس از قبولی در این آزمون می توانند اقدام به ثبت نام در دانشگاه کنند.
مرکز تحصیلات تکمیلی لندن در سال ۲۰۱۶ این دانشگاه را جزو ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا رده بندی کرده است. در عین حال دانشگاه آتیلیم یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه است. این دانشگاه از طریق برنامه هایی نظیر برنامه‌ی اراسموس دانشجو و استاد با دانشگاه های برتر دنیا مبادله می کند. چند نمونه از این دانشگاه ها دانشگاه ادبیات سن آنتونیو، تگزاس و سی و یک دانشگاه در اروپا است. کشورهایی نظیر بلژیک، آلمان، فرانسه، اسپانیا، هلند، لهستان، دانمارک، یونان و فنلاند در این برنامه با دانشگاه آتیلیم مشارکت می کنند.
مساحت زمین دانشگاه آتیلیم حدودا هزار هکتار است. این دانشگاه در یکی از به روز ترین، مدرن ترین و در حال پیشرفت ترین مناطق مسکونی آنکارا به نام گولباسی قرار گرفته است. منطقه‌ی گولباسی در ۷ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد.
دانشگاه خصوصی آتیلیم، بخش های مختلفی دارد. از جمله‌ی این بخش ها؛ دانشکده های مختلف، زمین ورزش، زمین والیبال و بسکتبال، زمین تنیس، سالن بدن سازی، استخر شنا، رستوران و کافه و سالن غذا خوری را می توان نام برد.
این دانشگاه ۵ دانشکده شامل دانشکده‌ی مهندسی، دانشکده‌ی هنر، دانشکده‌ی مدیریت، دانشکده‌ی علوم، دانشکده‌ی طراحی و معماری و دانشکده‌ی حقوق است. همچنین؛ در این دانشگاه چندین مرکز پژوهشی و تحقیقاتی و مؤسسه و مرکز زبان خارجی مشغول فعالیت هستند.
علاوه بر دانشکده‌ ها، دو مدرسه نیز تحت پوشش این دانشگاه در حال فعالیت هستند. این مدارس شامل مدرسه‌ی تحصیلات تکمیلی علوم کاربردی و طبیعی و مدرسه‌ی تحصیلات تکمیلی علوم انسانی هستند.
تدریس زبان انگلیسی در مراکز و مؤسسات زبان خارجی دانشگاه آتیلیم به صورت دوره های ترمیک و فشرده صورت می گیرد.
مدرک دانشگاه آتیلیم ترکیه مورد تأیید وزارت علوم ایران نیست و ممکن است اگر قصد بازگشت به ایران و استفاده از مدرک تحصیلی خود را دارید، نتوانید از آن استفاده کنید مگر آنکه معدل بالای ۱۵ کسب کنید و یک مقاله نیز منتشر کرده باشید. در این صورت، مدرک اخذ شده از این دانشگاه خصوصی مورد تأیید وزارت علوم ایران قرار خواهد گرفت.

اخذ ویزای تحصیلی با تحصیل در دانشگاه آتیلیم
اگر از آن دسته افرادی هستید که به دنبال مهاجرت به ترکیه هستید و راه تحصیل در ترکیه را برای دستیابی به این هدف خود انتخاب کرده‌اید، باید بدانید که می توانید با تحصیل در دانشگاه های ترکیه و اخذ ویزای تحصیلی ترکیه، اقامت این کشور را بگیرید و از این طریق به ترکیه مهاجرت کنید.
پذیرفته شدگان در دانشگاه آتیلیم نیز از این قاعده مستثنی نیستند. آن ها می توانند پس از قبولی و ثبت نام در این دانشگاه و تحویل مدارک مورد نیاز، برای پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی خود اقدام کنند. دانشجویان ممتاز نیز بورسیه‌ی تحصیلی دریافت می کنند و تحصیل آن ها در این دانشگاه رایگان نیز می شود.
مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه آتیلیم
دانشجویان پس از پذیرفته شدن در دانشگاه آتیلیم باید برای ثبت نام اقدام کنند. ثبت نام در این دانشگاه با تکمیل و ارائه‌ی مدارک به دانشگاه انجام می شود. مدارکی که برای ثبت نام در دانشگاه آتیلیم مورد نیاز هستند به شرح زیر است:

چند قطعه عکس تمام رخ پرسنلی جدید از متقاضی
اصل، کپی و ترجمه‌ی مدارک تحصیلی دانشجو شامل مدرک دیپلم، کارشناسی یا کارشناسی ارشد برای تحصیل در مقاطع بالاتر
مدرک زبان ترکی در صورت نیاز
مدرک آیلتس با نمره ۷ برای رشته‌ی پزشکی و نمره‌ی۶ تا ۶ و نیم برای سایر رشته ها
ریز نمرات دبیرستان متقاضی به همراه ترجمه‌ی آن
مدارک شخصی و شناسایی متقاضی شامل پاسپورت و مدارک شناسایی به همراه ترجمه‌ی آن
توصیه نامه‌ی دانشجویی
انگیزه نامه‌ی دانشجو
پرداخت شهریه‌ی سالانه‌ی دانشجو و رسید پرداخت آن

مدت زمان تحصیل رشته های مختلف در دانشگاه آتیلیم
همان طور که پیش از این نیز گفتیم، دانشگاه آتیلیم رشته های مختلفی برای تحصیل دانشجویان دارد. طول زمان تحصیل هر یک از این رشته ها با هم متفاوت است. طول دوره‌ی تحصیل دانشجویان در رشته‌ی پزشکی ۶ سال است. تحصیل در رشته‌ های دندانپزشکی و داروسازی ۵ سال طول می کشد و مدت زمان تحصیل برای رشته های مهندسی و مقطع کارشناسی برای تمام رشته ها ۴ سال به طول می انجامد. طول زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال و دکترا ۴ سال است.

شهریه‌ی سالانه برای رشته‌ های تحصیلی مختلف
در ادامه شهریه‌ی برخی از رشته های مختلف در دانشگاه آتیلیم آورده شده است. این قیمت ها به دلار بوده و در ابتدای هر ترم از دانشجو دریافت می شوند.

رشته‌ی پزشکی ۱۶۰۰۰ دلار
رشته‌ی خلبانی ۲۵۰۰ دلار
رشته‌ی جهانگردی ۲۵۰۰ دلار
رشته‌ی روابط عمومی ۲۵۰۰ دلار
رشته‌ی حقوق ۲۵۰۰ دلار
رشته‌ی تغذیه ۲۵۰۰ دلار
رشته‌ی فیزیوتراپی ۲۵۰۰ دلار
تمام رشته‌ های مهندسی دانشگاه آتیلیم ۲۵۰۰ دلار

البته لازم به ذکر است که شهریه‌ی تمام رشته‌ ها در مقطع کارشناسی تقریبا یکسان است و شهریه‌ی رشته‌ی پزشکی بسیار بالاتر است.
امکانات رفاهی دانشگاه برای دانشجویان
دانشگاه آتیلیم برای دانشجویان خود امکانات بی نظیری در نظر گرفته است. این دانشگاه خوابگاه دانشجویی مجهزی دارد. دارای زمین ورزشی بدن سازی، تنیس، والیبال، استخرهای سر پوشیده، کتابخانه، کلوپ های رقص، محل های تجمع دانشجویی، رستوران و کافه تریا و آزمایشگاه ها و مراکز درمانی رایگان برای دانشجویان است.
خوابگاه های دانشجویی در دانشگاه آتیلیم
دانشگاه آتیلیم دو خوابگاه مجهز و با امکانات برای دانشجویان پسر و دختر دارد. خوابگاه دانشجویان دختر، نازلی نام دارد و خوابگاه دانشجویی پسرانه، امره نام دارد. این خوابگاه ها دارای اینترنت پر سرعت، اتاق های بزرگ و زیبا و راحت، اتاق تلویزیون، سالن غذا خوری و سالن های گفت و گو هستند. چند خوابگاه دیگر نیز در این دانشگاه در دست احداث هستند و به زودی بهره برداری خواهند شد.
آزمون ورودی SAT برای پذیرش در دانشگاه آتیلیم
دانشگاه آتیلیم از دانشگاه های به روز و مدرن خصوصی در کشور ترکیه و شهر آنکارا است که از به روز ترین و بهترین متد های اروپایی و امریکایی برای احصیل دانشجویان خود بهره برده است. این دانشگاه از جایگاه خوبی برخوردار است و یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه است. به همین خاطر شرایط پذیرش آن اندکی با سایر دانشگاه های خصوصی ترکیه متفاوت است. بسیاری از این دانشگاه ها آزمون ورودی ندارند و تنها با شرط معدل دانشجو پذیرش می کنند. اما دانشگاه آتیلیم علاوه بر شرط معدل، آزمونی به نام SAT نیز برگزار می کند که پس از قبولی در آن، دانشجو می تواند در دانشگاه ثبت نام کند.
مزایای تحصیل در دانشگاه آتیلیم
در عصر امروز که موسوم به عصر تکنولوژی است، یکی از نقاط مثبت و مزایای تحصیل در دانشگاه آتیلیم، دستیابی به تکنولوژی و فناوری روز دنیا است. این دانشگاه با جذب افراد با دانش و تجربه و دارای روحیه‌ی کار تیمی، در تمام زمینه ها ارتباط مؤثری با کشورهای دیگر برقرار می کند. همچنین؛ این دانشگاه فرصت های شغلی مناسبی را برای دانشجویان خود فراهم می آورد.
این دانشگاه در رنکینگ جهانی و ملی رتبه‌ی خوبی دارد و امکانات آموزشی و تفریحی بسیاری نیز دارد. یکی دیگر از مزایای تحصیل در این دانشگاه این است که در شهر بزرگ و مهمی قرار دارد. آنکارا از نظر توریستی و اقتصادی و امکانات رفاهی یکی از بهترین شهرهای ترکیه است.
خلاصه و جمع بندی
دانشگاه آتیلیم یک دانشگاه خصوصی در شهر آنکارا است و دانشجویان برای ورود به این دانشگاه باید هم معدل خوبی داشته باشند و هم در آزمون YOS ورودی دانشگاه نمره‌ی قبولی کسب کنند. تدریس در این دانشگاه به دو زبان ترکی استانبولی و انگلیسی صورت می‌گیرد بنابراین تسلط به هر دو زیان و ارائه‌ی مدرک زبان انگلیسی جهت ثبت نام در دانشگاه لازم است.
دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه آتیلیم می توانند با اخذ ویزای تحصیلی نسبت به مهاجرت به ترکیه اقدام کنند. این دانشگاه امکانات رفاهی و تف یحی و علمی زیادی دارد که یکی از مهم ترین آن ها برای دانشجویانی که ساکن آنکارا نیستند خوابگاه دانشجویی مجهز است.
پرداخت شهریه در این دانشگاه به دلار است و شهریه در رشته‌ی پزشکی نسبت به سایر رشته ها گران تر است. در این دانشگاه انواع رشته های تحصیلی در ۵ دانشکده تدریس می شوند. همچنین؛ دانشگاه دارای مرکز آموزش زیان برای دانشجپیانی که مشکل زبان دارند است.
این دانشگاه رنکینگ خوبی دارد و در بین دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه یکی از پنج دانشگاه برتر است و موقعیت خوبی دارد. بنابراین؛ بسیاری از دانشجویان تمایل به تحصیل در این دانشگاه را دارند. اگر به دنبال انتخاب یک دانشگاه خوب و معتبر و پیشرفته در یکی از شهرهای بزرگ و مهم ترکیه هستید به هیچ عنوان در انتخاب دانشگاه آتیلیم برای ادامه تحصیل و تصمین آینده‌ی تحصیلی و شغلی خود تردید نکنید. این دانشگاه حتی می تواند سکوی پرتاب شما به یک دانشگاه اروپایی و مهاجرت به اروپا باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *